A crate of mass 50 kg slides down a 30degree incline. The crate\'s acceleration
ID: 1456266 • Letter: A
Question
A crate of mass 50 kg slides down a 30degree incline. The crate's acceleration is 2.0 m/s^2, and the incline is 10 m long, (a) What is the kinetic energy of the crate as it reaches the bottom of the incline? (b) How much work is spent in overcoming friction? (c) What is the magnitude of the frictional force that acts on the crate as it slides down the incline? (d) What is the coefficient of kinetic friction between the crate and the incline? At the base of the incline there is a horizontal surface with the same coefficient of kinetic friction - how far will the crate slide before coming to rest?Explanation / Answer
a) KE = 0.5mv^2 = 0.5m(2ad) = mad = 50*2*10 = 1000 J
b) I F I = ma [Newton's II law]
F = 50*2 = 100 N
according to Work-Energy theorem
=> total or net work done on the crate = F x 10(s = displacement)
this is also = mg10 sin 30 - Wfr(work done by friction)
=> 100x10 = 50x9.8x5 - Wfr
=> Wfr = 2450 - 1000 = 1450 J
c) F = Wfr/d = 1450/10 = 145 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.