A steel ball of mass 3.70 kg is suspended from two strings as shown in the pictu
ID: 2142172 • Letter: A
Question
A steel ball of mass 3.70 kg is suspended from two strings as shown in the picture. The upper string is at an angle of theta = 37.0o from the vertical, while the lower string is horizontal. Calculate the magnitude of T2, the tension in the lower string.
A steel ball of mass 3.70 kg is suspended from two strings as shown in the picture. The upper string is at an angle of theta = 37.0o from the vertical, while the lower string is horizontal. Calculate the magnitude of T2, the tension in the lower string.Explanation / Answer
T1cos37 = mg
T1 = 45.40N
T1sin37 = T2
T2 = 27.32N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.