Wire C and wire D are made from different materials and have length LC = LD = 1.
ID: 2141887 • Letter: W
Question
Wire C and wire D are made from different materials and have length LC = LD = 1.0 m. The resistivity and diameter of wire C are 2.00 times 10-6 ohm·m and 1.80mm, and those of wire D are 9.00 times 10-7 ohm·m and 0.70 mm. The wires are joined as shown in in the figure, and a current of 2.0 A is set up in them. What is the electric potential difference between points 1 and 2? ... V What is the electric potential difference between points 2 and 3? ... V What is the rate at which energy is dissipated between points 1 and 2? ... W What is the rate at which energy is dissipated between points 2 and 3? ... WExplanation / Answer
resistance of first wire=2*10^-6*1*4/(pi*(1.8*10^-3)^2)
=0.785 ohm
and of second wire
R=rho*l/A
=2.33 ohm
a.) potential V=I*R1
=1.57 V
b.) V=I*R2
=4.66 V
c.)P=I^2*R1
=3.15 W
d.)P=I^2*R2
=9.32 W ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.