Winston Sporting Goods is considering a public offering of common stock. Its inv
ID: 2626096 • Letter: W
Question
Winston Sporting Goods is considering a public offering of common stock. Its investment banker has informed the company that the retail price will be $16.85 per share for 550,000 shares. The company will receive $15.40 per share and will incur $180,000 in registration, accounting, and printing fees. a. What is the spread on this issue in percentage terms? What are the total expenses of the issue as a percentage of total value (at retail)? b. If the firm wanted to net $15.99 million from this issue, how many shares must be sold?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A: Spread %
Spread = Retail Price - Price Received = 16.85 - 15.40 = 1.45
Spread % = Spread/Retail Price*100 = 1.45/16.85*100 = 8.605% or 8.61%
Part B: Total Expenses as a % of Total Value
Total Expenses = Spread Cost + Out of Pocket Costs = 550000*1.45 + 180000 = 977500
Total Value = Number of Shares*Retail Price = 550000*16.85 = 9267500
Total Expenses as a % of Total Value = Total Expenses/Total Value*100 = 977500/9267500*100 = 10.547% or 10.55%
Part C: Number of Shares Needed to be Sold
Number of Shares to be Sold = (Desired Net Income + Issue Costs)/Net Price = (15990000 + 180000)/15.40 = 1050000
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.