A diverging lens has a focal length of 15.0 c m . For each of two objects locate
ID: 2141496 • Letter: A
Question
A diverging lens has a focal length of 15.0cm . For each of two objects located to the left of the lens, one at a distance of s1 = 22.0cm and the other at a distance of s2 = 5.50cm
a)determine the image position
s1=_____cm
s2=_____cm
b) determine the magnification
s1=_____cm
s2=_____cm
c)
Explanation / Answer
a)
f = -15 cm
s1 = 22cm
1/s1 + 1/s1' = 1/f
1/s1' = 1/f - 1/s1
s1' = -8.92 cm
s2 = 5.5cm
1/s2 + 1/s2' = 1/f
1/s2' = 1/f - 1/s2
s2' = -4.024 cm
b) Both images are virtual.
d) Both images are erect.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.