The figure shows a spring with one end attached to a wall and the other end atta
ID: 2140852 • Letter: T
Question
The figure shows a spring with one end attached to a wall and the other end attached to a block of mass m that moves without friction in one dimension (x). (x = 0 is the equilibrium position.) The force on the block is F(x) = ? k x. Calculate the work done by the spring if m moves from x = a to x = b.
[Data: m = 0.37 kg; k = 300 N/m; a = 0.21 m; b = 0.40 m]
Explanation / Answer
Final Potential Energy - Initial Potential Energy = Work done
0.5kb^2 - 0.5ka^2 = 0.5*300*(0.4^2 - 0.21^2) = 17.385 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.