The figure shows a rod sliding to the right on two rails separated by the distan
ID: 1279482 • Letter: T
Question
The figure shows a rod sliding to the right on two rails separated by the distance L = 0.55 m. The rod and the rails have no electrical resistance. The rails are connected by a 14.5-? resistor, and the entire system is in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.750 T.
(a) Find the speed at which the bar must be moved to produce a current of 0.125 A in the resistor.
m/s
(b) Would your answer to part (a) change if the bar was moving to the left instead of to the right?
No
(c) Find the force that must be exerted on the rod to maintain a constant current of 0.125 A in the resistor.
mN
(d) What is the rate of energy dissipation in the resistor?
mW
(e) What is the mechanical power delivered to the rod?
mW
Explanation / Answer
a)
Induced Current
I=BLv/R
=>v=I*R/B*L =0.125*14.5/(0.75*0.55)
v=4.4 m/s
b)
No ,it is independent of direction
c)
F=BIL=0.75*0.55*0.125
F=51.56 mN
d)
P=I2R=0.1252*14.5
P=226.56 mW
e)
P=226.56 mW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.