A hunter is standing on flat ground between two vertical cliffs that are directl
ID: 2140566 • Letter: A
Question
A hunter is standing on flat ground between two vertical cliffs that are directly opposite one another. He is closer to one cliff than the other. He fires a gun, and after a while, hears three echoes. The second echo arrives 1.6 s after the first echo, and the third echo arrives 1.1 s after the second echo. Assuming that the speed of sound is 343 m/s and that there are no reflections of sound from the ground (the echoes are due to reflections of sound from the cliffs), find the distance between the cliffs.
Explanation / Answer
Let total distance between the cliffs =L
distance of nearer cliff = d
distance of farther cliff = L -d
Velocity of sound = v =343 m/s
time after which first echo arrives = t1 =2d /v
second echo arrives after reflection from farther cliff,
for second echo sound traveled distance=2 (L-d)
time after which second echo arrives = t2 = 2(L- d ) /v
The second echo arrives 1.6 s after the first
therefore time interval between first and second echo=2(L-d)/v - 2d/v = 2( L -2d) / v
time interval between first and second echo= 2(L -2d ) / v =1.6 s
2(L -2d ) / v =1.6 s
third echo is produced by sound which traveled from hunter gun to farther cliff and then to nearercliff and after these two reflections the sound reaches the hunter
for third echo sound traveled distance=[ (L-d) + L +d ] =2L
the third echo arrives 1.1 s after the second.
time interval between second and third echo = 2d /v
2d / v = 1.1
d =0.55 v = 0.55*343= 188.65 m
2(L -2d ) / v =1.6
2(L -2*188.65 ) / v =1.9
L = 703.15 m
the distance between the cliffs is 703.15 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.