A chain consists of 5 links, each having a mass of 0.112 kg. The chain is being
ID: 2140256 • Letter: A
Question
A chain consists of 5 links, each having a mass of 0.112 kg. The chain is being pulled upward by a force applied by your hand to its top link, giving the chain an upward acceleration of 2.65 m/s2. (a) Find the force magnitude F exerted on the top link by your hand.
N
(b) Find the net force on each link.
N
(c) Find the magnitude of the force that each link exerts on the link below it.
Explanation / Answer
M = 5*m = 5*0.112 = 0.56 kg
a = 2.65 m/s^2
a)Fnet = M*g + M*a = M(g+a) = 0.56*(9.8+2.65) = 6.972 N
b)
F = m*a = 0.112*2.65 = 0.2968 N
c)
F_link2 = 4*m*(g+a) = 5.5776N
F_link3 = 3*m*(g+a) = 4.1832N
F_link4 = 2*m*(g+a) = 2.7888N
F_link5 = 1*m*(g+a) = 1.3944N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.