A 4.58 -kN piano is lifted by three workers at a constant speed to an apartment
ID: 2140096 • Letter: A
Question
A 4.58-kN piano is lifted by three workers at a constant speed to an apartment 28.0 m above the street using a pulley system fastened to the roof of the building. Each worker is able to deliver 136 W of power, and the pulley system is 75.0% efficient (so that 25.0% of the mechanical energy is lost due to friction in the pulley). Neglecting the mass of the pulley, find the time required to lift the piano from the street to the apartment.
Explanation / Answer
P = W/t => 0.75*136 = 4.58*10^3*28/t => t = 1257.25 s => t = 20.95 mins
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.