Two objects attract each other gravitationally with a force of 3.0 Two objects a
ID: 2139545 • Letter: T
Question
Two objects attract each other gravitationally with a force of 3.0 Two objects attract each other gravitationally with a force of 3.0 Two objects attract each other gravitationally with a force of 3.0 times10?10N when they are 0.65m apart. Their total mass is 5.0kg . Find their individual masses. Express your answers using one decimal place separated by a comma. I completely understand this problem. I did the quadraric equation and everything. I got 0.6 for M1and 4.4 for M2. It told me that there might have been a rounding error or used the worng number of sig figs. Help please!Explanation / Answer
F=GM1M2/R^2
3x10^-10=6.67x10^-11(M1M2)/(0.65)^2
M1M2=1.9
M1+M2=5
Solving we get
M1=4.58 Kg
M2=0.42 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.