Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless p
ID: 1284646 • Letter: T
Question
Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless pulley as shown in the figure below. The object of mass m1 = 6.00 kg is released from rest at a height h = 5.40 m above the table.
(a) Using the isolated system model, determine the speed of the object of mass m2 = 3.00 kg just as the 6.00kg object hits the table? (m/s)
(b) Find the maximum height above the table to which the 3.00kg object rises? (m)
Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless pulley as shown in the figure below. The object of mass m1 = 6.00 kg is released from rest at a height h = 5.40 m above the table. (a) Using the isolated system model, determine the speed of the object of mass m2 = 3.00 kg just as the 6.00½kg object hits the table? (m/s) (b) Find the maximum height above the table to which the 3.00½kg object rises? (m)Explanation / Answer
a) Use conservation of energy
m1 g h = m2 g h + 1/2 m1 v
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.