A car of mass M = 900 kg traveling at 65.0 km/h enters a banked turn covered wit
ID: 2139295 • Letter: A
Question
A car of mass M = 900 kg traveling at 65.0 km/h enters a banked turn covered with ice. The road is banked at an angle, and there is no friction between the road and the car's tires. Use g = 9.80 m/s^2 throughout this problem.
Explanation / Answer
65km/h =
vertical direction:
The vertical component of normal reaction balances the weight
N*cos(theta) = mg ----(1)
horizontal direction:
The horizontal component of Normal balances the centrifugal force.
N*sin(theta) = m*v^2/r -----(2)
From 1 and 2,
r = v^2/g*tan?
r = 18.0556^2/9.8*tan20
r = 91.4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.