A listener is standing in front of two speakers that are producing sound of the
ID: 2139264 • Letter: A
Question
A listener is standing in front of two speakers that are producing sound of the same frequency and amplitude, except that they are vibrating out of phase (the distance between the speakers is 2.99m). Initially, the distance between the listener and each speaker is the same: 4.23m. As the listener moves sideways, the sound intensity gradually increases. When the distance x is 0.91 m, the change reaches the maximum amount (from soft to loud). Using the data given and 343 m/s for the speed of sound, determine the frequency of the sound coming from the speakers.Explanation / Answer
Distance to left speaker after moving sideways = sqrt. (3.76^2 + (1.33 + 0.97)^2, = 4.4077 metres. Distance to right speaker after move = sqrt. (3.76^2 + (1.33 - 0.97)^2, = 3.7772 metres. Difference in path lengths = (4.4077 - 3.7772), = 0.6305m. Double this, = 1 wavelength of the sound, = 1.261 metres. Frequency = (velocity/ wavelength), = 272Hz.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.