8. A di m e, m ass = 25 gra m s, is placed 4.00 cm from the center of a rotating
ID: 2139241 • Letter: 8
Question
8. A dime, mass = 25 grams, is placed 4.00 cm from the center of a rotating circular platform which has a radius = 16 cm. The platform is rotating at a frequency of 1.4 rev/sec. The coefficient of static
friction between the dime and the platform is 0.6and the coefficient of kinetic friction is 0.2
(a) Will the dime stay in a circle of radius 4.00 cm? (b) if the frequency is increased to 2.8
rev/sec, will the dime remain "stationary" on the platform? (c) When will it slide off the platform?
Part (c) is difficult, consider the force on the dime as the centrifugal (outward force) and kinetic friction as the inward force, and note that the centrifugal force varies with the radius of the dime.
Explanation / Answer
a) speed of dime =2*pi*4*1.4 cm/sec =35.19 cm/sec
mv^2 /r =25*35.9*35.9/4 =8055 gram*cm/sec^2
frictional force =0.6 *25*98.1=1470
mv^2 /r is way larger then static frictional force so therefore dime doesn't stay in that circle of radius 4cm
b)speed of dime =2*pi*4*2.8 cm/sec =70.37cm/sec
mv^2 /r =25*70.37*70.37/4 =30949
kinetic friction = 0.2*25*98.1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.