A cave rescue team lifts an injured spelunker directly upward and out of a sinkh
ID: 2139084 • Letter: A
Question
A cave rescue team lifts an injured spelunker directly upward and out of a sinkhole by means of a motor-driven cable. The lift is performed in three stages, each requiring a vertical distance of 10.0 m. (1) First, the initially stationary spelunker is accelerated to a speed of 4.60 m/s. (2) Then he is then lifted at the constant speed of 4.60 m/s. (3) Finally he is decelerated to zero speed. How much work is done on the 87.0 kg rescuee by the force lifting him during each stage?
Work done on rescuee during stage (1)?
Work done on rescuee during stage (2)? = 8.526
Work done on rescuee during stage (3)?
Explanation / Answer
1st stage:ht = 10 m,v = 4.6 a= v^2/2h=1.058
W=m(acc)h=87*(1.058+9.8)*10=9533.46 J=9.53346 kJ
2nd stage = mgh=8526 J=8.526 kJ
3rd stage a=-1.058
W= m(9.8-1.058)h=7605.54 J =7.60554 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.