The block in the figure is initially at rest on an inclined plane at the equilib
ID: 2138737 • Letter: T
Question
The block in the figure is initially at rest on an inclined plane at the equilibrium position that it would have if there were no friction between the block and the plane.
A) How much work is required to move the block 25cm down the plane if the frictional coeffcient is ?=0
B)How much work is required to move the block 25cm down the plane if the frictional coefficient is ? = 0.19?
Explanation / Answer
A) W = 0.5*K*x^2 = 0.5*40*0.25^2 = 1.25 J
B) W = 0.5*K*x^2+ mue*m*g*cos30*s =( 0.5*40*0.25^2 (+ (0.19*2*9.8*cos30*0.25) = 2.056 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.