A \"swing\" ride at a carnival consists of chairs that are swung in a circle by
ID: 2138303 • Letter: A
Question
A "swing" ride at a carnival consists of chairs that are swung in a circle by 13.0 m cables attached to a vertical rotating pole, as the drawing shows. Suppose the total mass of a chair and its occupant is 227 kg. (a) Determine the tension in the cable attached to the chair. (b) Find the speed of the chair.
Explanation / Answer
a)
Tension T = mg /cos ? = 227*9.8/ cos60 = 4449.2N
b)
R = L sin ? = 13 sin 60 = 11.258 m
v = sqrt(Rg tan ?) = sqrt(11.258*9.8*tan 60)
Speed , v = 13.82m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.