A \"swing\" ride at a carnival consists of chairs that are swung in a circle by
ID: 1601757 • Letter: A
Question
A "swing" ride at a carnival consists of chairs that are swung in a circle by 16.4 m cables attached to a vertical rotating pole, as the drawing shows. Suppose the total mass of a chair and its occupant is 225 kg. (a) Determine the tension in the cable attached to the chair. (b) Find the speed of the chair.
Explanation / Answer
According to the given problem,
a) Using Newtons laws,
Tension T = mg /cos = 225*9.8/ cos60° = 4410N
b) R = L sin = 16.4 sin 60° = 14.2 m
v = Rg tan = 14.2*9.8*tan 60°
Speed , v = 15.53m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.