Two charged objects are separated by a distance of L=0.7580 m as shown in the di
ID: 2138289 • Letter: T
Question
Two charged objects are separated by a distance of L=0.7580 m as shown in the diagram.
Object Q1 has a charge of +6.940 nC. Object Q2 has a charge of +2.040 nC.
What is the magnitude and direction of the electric field at Point A, which is located a distance d=0.2047 m to the right of Object Q1?
Explanation / Answer
E = kq/r^2 = 8.89*10^9*((6.94*10^-9/(0.2047^2)) - (2.040*10^-9/((0.758-0.2047)^2))) = 1413.1597180681 N/m to the right
force on electron = E*q = 1413.1597180681*1.6*10^-19 = 2.26105554890896*10^-16 N to the left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.