Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a

ID: 2138287 • Letter: A

Question


A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a conducting tube with outer radius Ra = 5.95 cm and inner radius Rb = 4.75 cm. The central conductor and the conducting tube carry equal currents of I = 2.85 A in opposite directions. The currents are distributed uniformly over the cross sections of each conductor. What is the value of the magnetic field at a distance r = 4.90 cm from the axis of the conducting tube? What is the value of the magnetic field at a distance r =4.90 cm from the axis of the conducting tube? Recall that mu0 = 4pi times 10-7 T m/A.

Explanation / Answer

magnetic field B =0ir/2R^2

B = 4*3.14*10^-7*2.85*0.049/*2*3.14*0.0595^2

B = 78.89 *10^-7 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote