A solid cylindrical disk has a radiusof 0.18 m. It is mounted to an axle that is
ID: 1745424 • Letter: A
Question
A solid cylindrical disk has a radiusof 0.18 m. It is mounted to an axle that is perpendicular to thecircular end at its center. When a 64-N force is appliedtangentially to the disk, perpendicular to the radius, the diskacquires an angular acceleration of 120 rad/s2. What isthe mass of the disk?
A solid cylindrical disk has a radiusof 0.18 m. It is mounted to an axle that is perpendicular to thecircular end at its center. When a 64-N force is appliedtangentially to the disk, perpendicular to the radius, the diskacquires an angular acceleration of 120 rad/s2. What isthe mass of the disk?
Explanation / Answer
We know that torque is : = I = m r2 Given : = 64 N ; r = 0.18m ; = 120 rad /s2 = 120 / 2 rev /s2 = 19.01 rev /s2 mass m = / r2 = 64/ (0.18 )2 * 19.01 rev /s2 = 103 .90 kg Hope this helps u! = 103 .90 kg Hope this helps u!Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.