A magnetic field is oriented at an angle of 47 ? to the normal of a rectangular
ID: 2138174 • Letter: A
Question
A magnetic field is oriented at an angle of 47? to the normal of a rectangular area 6.5cm by 7.3cm .If the magnetic flux through this surface has a magnitude of 4.5 A magnetic field is oriented at an angle of 47? to the normal of a rectangular area 6.5cm by 7.3cm .
If the magnetic flux through this surface has a magnitude of 4.5 A magnetic field is oriented at an angle of 47? to the normal of a rectangular area 6.5cm by 7.3cm .
If the magnetic flux through this surface has a magnitude of 4.5 A magnetic field is oriented at an angle of 47? to the normal of a rectangular area 6.5cm by 7.3cm .
If the magnetic flux through this surface has a magnitude of 4.5 A magnetic field is oriented at an angle of 47? to the normal of a rectangular area 6.5cm by 7.3cm .
If the magnetic flux through this surface has a magnitude of 4.5 If the magnetic flux through this surface has a magnitude of 4.5
Explanation / Answer
Magnetic field strength B = ?B / A cos? Area A = 6.5 cm * 7.3 cm = 47.45*10-4 m2 B = 4.5*10-5 T m2 /47.45*10-4m2 cos ( 47) = 13.9m T Magnetic field strength B = ?B / A cos? Area A = 6.5 cm * 7.3 cm = 47.45*10-4 m2 B = 4.5*10-5 T m2 /47.45*10-4m2 cos ( 47) = 13.9m TRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.