Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

37) A projectile is fired at time t = 0.0 s, from point 0 at the edge of a cliff

ID: 2137881 • Letter: 3

Question

37) A projectile is fired at time t = 0.0 s, from point 0 at the edge of a cliff, with initial velocity

components of ??ox = 50 m/s and ??oy = 200 m/s. The projectile rises, then falls into the sea at point P.

The time of flight of the projectile is 50.0 s.

In the figure, the y-coordinate of the projectile when its x-coordinate is 1000 m is closest to:

                                                                       

A) -150 m B) 150 m C) +600 m D) +1240 m E) +2040

A projectile is fired at time t = 0.0 s, from point 0 at the edge of a cliff, with initial velocity components of ??ox = 50 m/s and ??oy = 200 m/s. The projectile rises, then falls into the sea at point P. The time of flight of the projectile is 50.0 s. In the figure, the y-coordinate of the projectile when its x-coordinate is 1000 m is closest to: 150 m 150 m +600 m +1240 m +2040

Explanation / Answer

t=x/u cos(theta)=1000/50=20 sec....



y= u sin(theta)*t-(1/2)*g*t^2.......



y=200*20-4.9*400=2040m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote