37) A 200-W light bulb is connected across 110 V. What current will flow through
ID: 1302813 • Letter: 3
Question
37) A 200-W light bulb is connected across 110 V. What current will flow through this bulb?
A) 0.90 A
B) 0.60 A
C) 0 A
D) 1.8 A
38) The length of a certain wire is doubled and at the same time its radius is increased by a factor of 4.
What is the change in the resistance of this wire?
A) It is reduced by a factor of 8.
B) It increases by a factor of 4.
C) It increases by a factor of 8.
D) It is reduced by a factor of 4.
39) Two capacitors of 4 F and 8 F are connected in parallel. What is the equivalent capacitance of this
system of capacitors?
A) 0.4 F
B) 2.7 F
C) 4 F
D) 12 F
40) A 4.0 F and a 6.0 F capacitor are connected in series across an 8.0-V DC source. What is the charge
on the 6.0 F capacitor?
A) 4.0 C
B) 25 C
C) 19 C
D) 2.0 C
41) A 5.0 F capacitor is connected in series with a 3.0 k resistor across a 20-V DC source and an open
switch. If the switch is closed at t = 0 s, what is the charge on the capacitor at t = 9 ms?
A) 37% of its minimum
B) 96% of its maximum
C) 45% of its maximum
D) 0 C
Explanation / Answer
1) P = VI
200 = 110*I
I = 200/110 = 1.8 A
2) Rold = (Rho)l/A
Area is proportional to r^2, hence area will be 16 times
Rnew = (Rho)*2/(16A) = 1/8*(Rho)*l/A
A) It is reduced by a factor of 8.
3) Equivalent capacitance in parallel
C = C1 + C2 = 4 + 8 = 12F
4)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.