A 10.0kg stone slides down a snow-covered hill (the figure (Figure 1) ), leaving
ID: 2137540 • Letter: A
Question
A 10.0kg stone slides down a snow-covered hill (the figure (Figure 1) ), leaving point A with a speed of 12.0m/s . There is no friction on the hill between points A and B , but there is friction on the level ground at the bottom of the hill, between B and the wall. After entering the rough horizontal region, the stone travels 100 m and then runs into a very long, light spring with force constant 2.30N/m . The coefficients of kinetic and static friction between the stone and the horizontal ground are 0.20 and 0.80, respectively. What is the speed of the stone when it reaches point B ? How far will the stone compress the spring? Will the stone move again after it has been stopped by the spring?Explanation / Answer
By conservation of energy principle:
E=0.5*(10)*(12)^2+10*9.8*20=2680 J
This is the kinetic energy of the block
So
V^2=2*E/m=536
V=23.15 m/s
E= work done by friction + spring PE
2680=0.2*10*9.8(100+x)+2.3*0.5*x^2
2680=1960+19.6x+1.15x^2
Solving this x=17.911 m
C)
The block will move if the friction force is overcome by the spring force
That is if k*x>(mus)(m*g)
kx=17.9*2.3=41.19 N
(mus)(m*g)=78.4
Since the spring force is less than the maximum sustainable friction the block wont move.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.