A 10.0-g marble slides to the left with a velocity of magnitude 0.400 m/s on the
ID: 1347559 • Letter: A
Question
A 10.0-g marble slides to the left with a velocity of magnitude 0.400 m/s on the frictionless, horizontal surface of an icy New York sidewalk and has a head-on, elastic collision with a larger 30.0-g marble sliding to the right with a velocity of magnitude 0.200 m/s. Let +x be to the right. (Since the collision is head-on, all the motion is along a line. )
Find the magnitude of the velocity of 30.0-g marble after the collision.
Find the magnitude of the velocity of 10.0-g marble after the collision.
Calculate the change in momentum (that is, the momentum after the collision minus the momentum before the collision) for 30.0-g marble
Calculate the change in momentum for 10.0-g marble.
Calculate the change in kinetic energy (that is, the kinetic energy after the collision minus the kinetic energy before the collision) for 30.0-g marble.
Calculate the change in kinetic energy for 10.0-g marble.
Explanation / Answer
Here ,
let the final velocity of 10 gm marble is v1
final velocity of 30 gm is v2
Using conservation of momentum
10 * v1 + 30 * v2 = 30 * 0.2 - 0.4 * 10 -----(1)
for the elastic collision
as coeffcicient of restitution , e = 1
v1 - v2 = 0.60
solving 1 and 2
v1 = 0.5 m/s
v2 = -0.1 m/s
the magnitude of velocity of 30 gm after the collision is -0.1 m/s
magnitude of velocity of 10 gm after the collision is 0.5 m/s
----------------------------------------------
change in momentum for 30 g marble = (-0.1 * 30)- (30 * 0.2)
change in momentum for 30 g marble = - 0.009 Kg.m/s
the change in momentum for 30 g marble is - 0.009 Kg.m/s
------------------------------------------
change in momentum at 10 gm = 10 * 0.5 - (-10 * 0.4)
change in momentum at 10 gm = 0.009 Kg.m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.