A hockey puck with a mass of 160 g slides at a speed of 12 m/s on frictionless i
ID: 2136756 • Letter: A
Question
A hockey puck with a mass of 160 g slides at a speed of 12 m/s on frictionless ice. The puck runs into a small box with a mass of 850 g that is initially at rest. Assuming that the collision is elastic, what is the maximum speed of the box after the collision? 8.2 m/s 3.8 m/s 5.6 m/s 2.3 m/s 6.0 m/s A hockey puck with a mass of 160 g slides at a speed of 12 m/s on frictionless ice. The puck runs into a small box with a mass of 850 g that is initially at rest. Assuming that the collision is elastic, what is the maximum speed of the box after the collision? 8.2 m/s 3.8 m/s 5.6 m/s 2.3 m/s 6.0 m/s 8.2 m/s 8.2 m/s 8.2 m/s 3.8 m/s 5.6 m/s 2.3 m/s 2.3 m/s 2.3 m/s 6.0 m/sExplanation / Answer
v2 ={ u2(m2-m1)+2m1u1}/(m1+m2)
m1 = 160
m2 = 860
u1 = 12, u2 =0
v2 = 3.76 is the answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.