A hockey puck (mass 4 kg) leaves the players stick with a speed of 15 m/s and sl
ID: 1581582 • Letter: A
Question
A hockey puck (mass 4 kg) leaves the players stick with a speed of 15 m/s and slides on the ice for 20 meters before coming to rest. What is the magnitude of the acceleration on the puck? Vo+2aAx m/s2 Submit Answer Incorrect. Tries 1/3 Previous Tries What is the magnitude of the friction force exerted on the puck due to the ice? Submit Answer Tries 0/3 What is the normal force on the puck? Submit Answer What is the friction coefficient between the puck and the ice? Tries 0/3 (unitless) Submit Answer Tries 0/3Explanation / Answer
a) from the equation v^22 = v0^2+2ax
here v = 0
v0 = 15 m/s
x = 20 m
2ax = -v0^2
a = -v0^2/2x = -15^2/2*20 = -5.625 m/s^2
magnitude a = 5.625 m/s^2
b) ma = frictionla force
f = 4*5.625 = 22.5 N
c) normal force n = mg = 4*9.8 = 39.2 N
d) friction = mue*normal force
mue = 22.5/39.2 = 0.574
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.