Detail as below: Consider two cars, one a compact model (m = 768 kg) and the oth
ID: 2136221 • Letter: D
Question
Detail as below:
Consider two cars, one a compact model (m = 768 kg) and the other an SUV (m = 2457 kg). The SUV is traveling at 16 m/s, while the compact car is traveling at an unknown speed v. If the two cars have the same momentum, what is v? m/s? Two particles of mass mi = 1.8 kg and /t?2 = 2.3 kg are traveling with velocities = 4.7 m/s, and v2 = 2.5 m/s as shown in the figure below. What is the total momentum of this system? Be sure to give the magnitude and direction of the momentum, magnitudeExplanation / Answer
1) 768*v=2457*16
==> v=51.187
2) total momentum=1.8*4.7 i +2.3*2.5 j=8.46 i +5.75 j
==> mag=10.229
direction=34.20 degrees above X-axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.