For a long period of time \'t\', the switch \'S\' is in position \'b\'. At t = 0
ID: 2136200 • Letter: F
Question
For a long period of time 't', the switch 'S' is in position 'b'. At t = 0 s, the switch S is moved from position 'b' to position "a."
Circuit Diagram: Ends of dashes is where circuit is connected.
------- 7 mega ohm resistor-----------------------------
----4 mega ohm resistor-------||1 micro farad----S--b
-----17 volts-----------------------------------------------a
Question 1: Find the voltage across the 4 mega ohm center left resistor at t1 = 3 sec.
Question 2: Much later, at some time t'0 = 0 sec, the switch is moved from position 'a' to position "b". Find the voltage across the 4 mega ohm center-left resistor at t' = 2.6 sec.
My answers so far:
Got question 1 right by using this formula: Vo*e^(-t/T) = 17V*e^(-3/(4*10^6*1*10^-6)) = 8.03021 V
Question two: I have no clue and have tried using kirchoff's rules and T=RC formulas. Have missed it three times. Need help.
Explanation / Answer
R1=7 M ohm, R2=4 M ohm, E = 17
For a long period of time the switch S is in position
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.