Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem number, See Syllabus for additional in The crate which has a mass of 165

ID: 2135691 • Letter: P

Question

Problem number, See Syllabus for additional in The crate which has a mass of 165 kg and is at action of the two forces, FA = 700 N directed do N directed upwards at theta B = 30 degree as shown. Dete order to reach a speed of 8 m/s. The coefficient and the surface is mu = 0.22. distance = The force F = 40 s = 0, the block is when s = 5.00m. is mu = 0.10. The two blocks A and B have weights WA = 10 rest, the block A attains a speed of 4 ft/s after tra an angle theta = 48.00 degree. Determine the kinetic coeff and block A, mu k. mu k =

Explanation / Answer

{F cos(25) - [F sin(25)+mg] mu}(s cos(25))=(1/2)m(v^2-u^2)....


76,7=(1/2)m(v^2-u^2)....


V=8.515 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote