The figure below shows the speed of a person\'s body as he does a chin-up. Assum
ID: 2135299 • Letter: T
Question
The figure below shows the speed of a person's body as he does a chin-up. Assume the motion is vertical and the mass of the person's body is 78.1kg. Determine the force exerted by the chin-up bar on his body at the following times.
(a) t = 0s
(b) t = 0.5s
(c) t = 1.1s
(d) t = 1.6s
Explanation / Answer
m = 78.1 kg
a) t = 0 s
From graph v = 0
F = m v / t = 0 N
------------------------------------------
b) t= 0.5 s
From graph v = 15 cm/s
F = m v / t
= (78.1)(15 * 10-2 ) / (0.5)
= 23.43 N
------------------------------------------
c) t= 1.1 s
From graph v = 28 cm/s
F = m v / t
= (78.1)(28 * 10-2) / (1.1)
= 19.88 N
---------------------------------------
d) t= 1.6 s
From graph v = 6 cm/s
F = m v / t
= (78.1)(6 * 10-2) / (1.6)
= 2.92 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.