Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows the speed of a person\'s body as he does a chin-up Assume

ID: 1784744 • Letter: T

Question

The figure below shows the speed of a person's body as he does a chin-up Assume the motion is vertical and the mass of the person's body is 51.0 kg 30 G 20 10 0.5 1.5 2.0 time (s) Determine the force exerted by the chin-up bar on his body at the following times (a) time zero The correct answer is not zero. N (b) time 0.5 s 1530 Your response differs from the correct answer by more than 100%. N (c) time 1.1 s (d) time 1.6 s 91.25 Your response differs from the correct answer by more than 10% Double check your calculations. N

Explanation / Answer

1. Force = ma = mg = 51 * g = 51 * 9.8 = 499.8 N

2. Force = ma = mg + ma = 51*9.8 + 51 *(0.3) = 515.1 N

3. Force = ma = mg = 51 * g = 51 * 9.8 = 499.8 N

4. Force = ma = mg + ma = 51*9.8 + 51 *(0.6) = 530.4 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote