A 1000 V battery, a 3000 ohm resistor and a 0.5 microFarad capacitor are connect
ID: 2135257 • Letter: A
Question
A 1000 V battery, a 3000 ohm resistor and a 0.5 microFarad capacitor are connected in series with a switch. The capacitor is initally uncharged. How long does it take for the charge on the capacitor to reach 50% of its final value? Picture below, please help! Thanks
A 1000 V battery, a 3000 ohm resistor and a 0.5 microFarad capacitor are connected in series with a switch. The capacitor is initally uncharged. How long does it take for the charge on the capacitor to reach 50% of its final value? Picture below, please help! ThanksExplanation / Answer
time constant t = RC = 3000*0.5 uF = 1.5 ms
Q = Q0 (1-e^-t/RC)
1-e^-t/Rc = 0.5
e^-t/RC = 0.5
-t/RC = -0.693
t = 0.693 *1.5 = 1.039 ms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.