Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hello am uploading the question ing the questions A man weighs a fish with a spr

ID: 2134962 • Letter: H

Question

Hello am uploading the question

ing the questions

A man weighs a fish with a spring scale attached to the ceiling of an elevator, as shown in Figure 4.13a. While the elevator is at rest, he measures a weight of 40.0 N. (a) What weight does the scale read if the elevator accelerates upward at 2.00 m/s2? (b) What does the scale read if the elevator accelerates downward at 2.00 m/s 2? (c) If the elevator cable breaks, what does the scale read? Figure 4.13 (Example 4.5) Find the initial acceleration of a rocket if the astronauts on board experience eight times their normal weight during an initial vertical ascent. (Hint. In this exercise, the scale force is replaced by the normal force.) Goal Apply the concept of static friction to an object resting on an incline. Suppose a block with a mass of 2.50 kg is resting on a ramp. If the coefficient of static friction between the block and ramp is 0.350, what maximum angle can the ramp make with the horizontal before the block starts to slip down? This is an application of Newton's second law involving an object in equilibrium. Choose tilted coordinates, as in Figure 4.17. Use the fact that the block is just about to slip when the force of static friction takes its maximum value, fs = mu s n. Figure 4.17 (Example 4.8) Write Newton's law's for a static system in component form. The gravity force has two components, just as in Example 4.6. Rearrange Equation (2) to get an expression for the normal force n: Substitute the expression for n into Equation (1) and solve for tan theta: Apply the inverse tangent function to get the answer: It's interesting that the final result depends only on the coefficient of static friction. Notice also how similar Equations (1) and (2) are to the equations developed in Example 4.6. Recognizing such patterns is key to solving problems successfully. The ramp in Example 4.8 is roughed up and the experiment repeated. (a) What is the new coefficient of static friction if the maximum angle turns out to be 30.0 degree ? (b) Find the maximum static friction force that acts on the block. Answer (a) 0.577 (b) 12.2 N

Explanation / Answer

5)
let g = 10 m/s^2

m = 40/10 = 4 kg

a) W = m(g+a) = 4(10+2) = 48 N

b) W = m(g-a) = 4(10-2) = 32 N

c) W = m(g-g) = 0

-----------------------------------------------

6)W = m*8*g

m(g+a) = 8*m*g

a = 8*g - g

a = 7*g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote