A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows the parabolic t
ID: 2134496 • Letter: A
Question
A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows the parabolic trajectory shown in the figure. The ball's position is shown at 1.0s intervals until t = 3.0s. At t = 1.0 s the ball's velocity has components vx = 1.0m/s, vy = 3.0m/s. d) What was the ball's launch angle? A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows the parabolic trajectory shown in the figure. The ball's position is shown at 1.0s intervals until t = 3.0s. At t = 1.0 s the ball's velocity has components vx = 1.0m/s, vy = 3.0m/s.Explanation / Answer
A)ux=u cos(theta)=1 M/S...
uy= u sin(theta)=6m/s...
B)at t=2 sec...
u cos(?) =1 m/s...
u sin(?)= 0 m/sec....
C) g=3 m/s^2.....
D) angle =tan^-1(2*g)= 80.53 degrees with +X-axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.