Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The cord from an appliance is too short to reach the wall outlet in your room. Y

ID: 2134092 • Letter: T

Question

The cord from an appliance is too short to reach the wall outlet in your room. You have two extension cords to choose from. (a) Find the voltage drop in the first extension cord having a 0.0760 ? resistance and through which 5.60 A is flowing. V (b) The second extension cord is cheaper and utilizes thinner wire. It has a resistance of 0.760 ? and the current flowing through it is 5.60 A. By what amount does the voltage supplied to the appliance change when the first extension cord is replaced by the second?

Explanation / Answer

a) V = IR = 5.6*0.076=0.4256 V


b) V = IR = 5.6*0.76 = 4.256 V


so change is 4.256-0.4256=3.83 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote