A runner makes one lap around a track in 67.5s. The track, shown below, has two
ID: 2133457 • Letter: A
Question
A runner makes one lap around a track in 67.5s. The track, shown below, has two straight stretches with a semicircular bend at each end.
A) What was the runner's total distance for the lap?
B) What was the runner's total displacement for the lap?
C) What was the runner's average speed for the lap?
D) What was the runner's average velocity for the lap?
Explanation / Answer
A) Total distance = sum of length of straight paths + sum length of semi circles
= 2 * 100 + 2 * (pi * d/2)
= 200 + pi * d
= 200 + 3.14 * 50
= 200 + 157
= 357 m
B) Since the runner comes back to his initial position, displacement= 0
C) Average speed = total distance / total time
= 357 / 67.5 m/s
= 5.289 m/s
D) Average velocity = displacement / time
= 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.