A remote-controlled car is moving in a vacant parking lot. The velocity of the c
ID: 2131169 • Letter: A
Question
A remote-controlled car is moving in a vacant parking lot. The velocity of the car as a function of time is given by ?? =[5.00m/s?(0.0180m/s3)t2]i^ + [2.00m/s+(0.550m/s2)t]j^.
What is the magnitude of the velocity of the car at t = 7.97s ?
What is the direction (in degrees counterclockwise from +x-axis) of the velocity of the car at t = 7.97s ?
What is the magnitude of the acceleration of the car at t= 7.97s?
What is the direction (in degrees counterclockwise from +x-axis) of the acceleration of the car at t = 7.97s ?
Explanation / Answer
The equation in your question has been 'chopped off'; it says:
[5.00m/s-(.0180m/s^3)t^2]i(hat)+[2.00m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.