A mass spectrometer, sketched below, is a device used to separate different ions
ID: 2130830 • Letter: A
Question
A mass spectrometer, sketched below, is a device used to separate different ions. Such ions with a well-defined velocity voenter through a slit into a region of uniform magnetic field B, where they follow a semicircular path until they strike the detector slit above the entry slit. The distance between the entry and the detector slits is d = 1.50 m.
A)
Chlorine ions of mass 35 amu (1 amu equals 1.66?10-27kg), carrying a charge of +1eenter the spectrometer with initial speed of vo= 3.80?105m/s. What value of B is required for these ions to hit the detector?
B)
Equally charged chlorine ions of mass 37 amu now enter the spectrometer. How close to the detector slit will they impact?
Explanation / Answer
(a) Bqv= mv2r
--> B=mvr/q = ((35*1.66*10^-27)*(3.8*10^5)*(1.5/2))/(1.6*10^-19) =0.10349T
(b) r=Bq/mv =(0.10349)*(1.6*10^-19)/((37*1.66*10^-27)*(3.8*10^5))=0.70945m
distance from detector = 1.5 - 2(0.70945) = 0.0811 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.