2. The three displacement vectors in the drawing have magnitudes of A = 5.40 m,
ID: 2128558 • Letter: 2
Question
2. The three displacement vectors in the drawing have magnitudes of A = 5.40 m, B = 5.35 m, and C = 4.42 m. Find the resultant
((a) magnitude and (b) directional angle) of the three vectors by means of the component method. Express the directional angle as an angle above the positive or negative x axis.
Explanation / Answer
a) magnitude = sqrt ( 148^2 + 154^2 ) = 213.59N
b) direction = arctan(148/154) = 43.86 degrees
2. a) Ax = -5.4 cos(20) = -5.074; Ay = 5.4 sin(20) = 1.847
Bx = 5.35 cos(60) = 2.675; By = 5.35 sin(60) = 4.633
Cx = 0.0; Cy = -4.42
So, summing the coordinates: Rx = -2.399 and Ry = 2.06
So, magnitude = sqrt(2.399^2 + 2.06^2) = 3.162
Direction = arctan(2.06/2.399) = 40.65 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.