At a time when mining asteroids has become feasible, astronauts have connected a
ID: 2126612 • Letter: A
Question
At a time when mining asteroids has become feasible, astronauts have connected a line between their 3670-kg space tug and a 6380-kg asteroid. They pull on the asteroid with a force of 626 N. Initially the tug and the asteroid are at rest, 416 m apart. How much time does it take for the ship and the asteroid to meet?
Explanation / Answer
accelerationof asteriod
a=F/m =626/6380=0.098 m/s^2
acceleration of tug
at =626/3670 =0.1706 m/s^2
a=aA+at =0.098+0.1706=0.2687 m/s^2
X=Vot+(1/2)at^2
416=0+(1/2)*0.2687*t^2
t=55.64 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.