During launches, rockets often discard unneeded parts. A certain rocket starts f
ID: 2126466 • Letter: D
Question
During launches, rockets often discard unneeded parts. A certain rocket starts from rest on the launch pad and accelerates upward at a steady 3.00m/s2 . When it is 235m above the launch pad, it discards a used fuel canister by simply disconnecting it. Once it is disconnected, the only force acting on the canister is gravity (air resistance can be ignored).
How high is the rocket when the canister hits the launch pad, assuming that the rocket does not change its acceleration?
What total distance did the canister travel between its release and its crash onto the launch pad?
Explanation / Answer
a)
at release rocket moving with a speed
V=sqrt(2a*dY)=sqrt(2*3*235)
V=37.55 m/s
after release then cansiter is in state of free fall with initial speed Vo =37.55 m/s
Y=Yo+Vot+(1/2)at^2
0=235+37.55t+(1/2)(-9.8)t^2
-4.9t^2+37.55t+235=0
t=11.746 s
so
y=yo+vot+(1/2)at^2=235+37.55*11.746+(1/2)*3*11.746^2
Y=873.61 m
b)
dY =V^2-Vo^2/2a =0-(37.55)^2/2*(-9.8)
dY=71.94 m
so total distance travelled=235+2*71.94=378.88 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.