During launches, rockets often discard unneeded parts. A certain rocket starts f
ID: 2001156 • Letter: D
Question
During launches, rockets often discard unneeded parts. A certain rocket starts from rest on the launch pad and accelerates upward at a steady 3.50 m/s^2. When it is 260 m above the launch pad. it discards a used fuel canister by simply disconnecting it. Once it is disconnected, the only force acting on the canister is gravity (air resistance can be ignored). How high is the rocket when the canister hits the launch pad, assuming that the rocket does not change its acceleration? What total distance did the canister travel between its release and its crash onto the launch pad?Explanation / Answer
A.) speed of canistor at 260 m height
Vf^2 = Vi^2 + 2 *a*s
Vf^2 = 0 + 2*3.5*260
Vf = 42.66 m/s
speed of canistor at 260 m height is 42.66 m/s
time taken by canistor to reach at launch pad
using equn of motion
s = ut + 0.5 a*t^2
-260 = 42.66 *t + 0.5*(-9.81)*t^2
t = 12.82 sec
so height of rocket when canister hit the launch pad
s = ut + 0.5a*t^2
s = 42.66 * 12.82 + 0.5 *3.5 * 12.82^2
s = 834.51 m
so,height of rocket when canister hit the launch pad is 834.51 m + 260 m = 1094.51 m
b.)
distance travel in upward motion by canister
Vf^2 = Vi^2 + 2*a*s
0 = 42.66^2 + 2*(-9.81)s
s= 92.756 m
therefore total distance travel by canistor = 2*92.756 + 206 = 445.512 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.