A A 5.00 kg block is pulled along a horizontal frictionless floor by a cord that
ID: 2126149 • Letter: A
Question
A
A 5.00 kg block is pulled along a horizontal frictionless floor by a cord that exerts a force F = 10.8 N at an angle ? = 25.0
A 5.00 kg block is pulled along a horizontal frictionless floor by a cord that exerts a force F = 10.8 N at an angle ? = 25.0 degree above the horizontal, as shown in Fig. 4-29. Figure 4-29 What is the magnitude of the acceleration of the block? m/s2 The force F is slowly increased. What is its value just before the block is lifted (completely) off the floor? N What is the magnitude of the acceleration of the block just before it is lifted (completely) off the floor? m/s2Explanation / Answer
(a) What is the magnitude of the block's acceleration.
10.8cos(25) = 9.79 N (horizontal component of force)
9.79/5 = 1.958 m/s^2
(b) The force magnitude F is slowly increased. What is its value just before the block is lifted (completely) off the floor.
This time find the vertical component:
mg = 5 x 9.8 = 49N (vertical component must equal mg)
49/sin(25) = 115.94 N
(c) What is the magnitude of the acceleration of the block just before it is lifted (completely) off the floor.
As question (a)
115.94cos(25) = horizontal force = 105 N
105/5 = 21 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.