A charged sphere of mass m=1kg and charge q=2*10^-4 C is attached to a non-condu
ID: 2125388 • Letter: A
Question
A charged sphere of mass m=1kg and charge q=2*10^-4 C is attached to a non-conducting long string. It is deflected from its equilibrium position through an angle 30degrees as shown in the region of uniform electric field E=-3*10^4i V/m as shown. Find the tension in the string as the sphere passes its equilibrium position. (Question15 in the picture)
A charged sphere of mass m = 1.0 kg and charge q = 2.0 times 10-4 C is attached to a non - conducting long string. It is deflected from its equilibrium position through an angle phi = 30 degree as shown in the region of uniform electric field E = - 3.0 times 104i V/m as shown. Find the tension in the string as the sphere passes its equilibrium position.Explanation / Answer
conserving energy,
all the P.E is converted to K.E and potential energy stored in the electric field
So, mgl*cosQ = 0.5*mv^2-Eql*sinQ
So, v = sqrt((mgl*cosQ+Eql*sinQ)*2/m)
so,
T - mg = mv^2/l
So, T = mg + mv^2/l = mg+ m*(mgl*cosQ+Eql*sinQ)*2/ml
= mg + 2*(mg*cosQ+Eq*sinQ)
= 1*9.8 + 2*(1*9.8*cos(30 degrees)+3*10^4*2*10^-4*sin(30 degrees))
= 32.77 N <---------------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.