The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in
ID: 2123716 • Letter: T
Question
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 4.1 A. In the drawing dH = 0.24 m and dV = 0.35 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 4.1 A. In the drawing dH = 0.24 m and dV = 0.35 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.Explanation / Answer
Given that the current in theeach wire is I = 4.1 A
The distance is dH= 0.24m and dV=0.35 m
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(B) From right hand rule the magnetic field due to verticalwire at point B is out of the page and dueto horizontal wire
magnetic field is directed into thepage
magnetic field due tovertical wire at point B = uo*I /(2pi*dV) (out of the page)
magnetic field due tohorizontal wire at point B = uo*I /(2pi*dH) ( into the page )
So the net magnetic field is B = uo*I /(2pi*dH) - uo*I /(2pi*dV)
B = u0I/2pi [ 1/dH - 1/dv]
= 10.73*10^-7 T ( into the page)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.