The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in
ID: 1659782 • Letter: T
Question
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 6.2 A. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B. (Assume that r1 = 0.22 m and r2 = 0.38 m.)
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is
I = 6.2 A.
Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B. (Assume that
r1 = 0.22 m
and
r2 = 0.38 m.)
Explanation / Answer
For a straight current-carrying wire,
B dL = (µo)(I)
B(2r) = (µo)(I)
B = (µo)(I) / (2r)
Using right-hand rule, the magnetic field components due to the separate wires will get subtracted from each other at both points A and B. Since the distances from the wires are the same, the magnitude of the magnetic field will be the same at A and B, though in opposite directions.
Br1 = (4 x 10-7 N/A²)(6.2 A) / (2(0.22 m))
Br1 = 5.63 x 10-6 T
Br2 = (4 x 10-7 N/A²)(6.2 A) / (2(0.38 m))
Br2 = 3.26 x 10-6
(5.63 x 10-6 - 3.26 x 10-6) T
= 2.37 x 10-6 T
or,
= 2.37 µT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.