A golf course sprinkler system discharges water from a horizontal pipe at the ra
ID: 2123630 • Letter: A
Question
A golf course sprinkler system discharges water from a horizontal pipe at the rate of 7200 cm^3 /s. At one point in the pipe, where the radius is 4.00 cm, the water's absolute pressure is 2.40 * 10^5 Pa. At a second point in the pipe, the water passes through a constriction where the radius is 2.00 cm.
What is the water's absolute pressure as it flows through this constriction?
NOTE: 7200cm^3/s = 72 m^3/s...i dont know why all the examples i have seen convert 7200 to 7.2 x 10^-3. that isnt right.
Explanation / Answer
7200 cm^3/s is actually (7.2*10^{-3}m^3/s)
because you have cm^3. Now,
(1cm^3 = (0.01 m)^3 = 10^{-6}m^3)
Thus, (7200 cm^3/s = 7200*10^{-6} = 7.2*10^{-3}m^3/s)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.